Czym kierować się przy kupnie nowego smartfona? Jaki model wybrać?


Niestety nie da odpowiedzieć się jednoznacznie, każda osoba ma inne wymagania, jedni oczekują dużej wydajności a inni jak najlepszych multimediów itd.

Na początku trzeba odpowiedzieć sobie na pytanie, na czym najbardziej nam zależy?

Nie ma sprzętu idealnego, każdy model ma swoje plusy i minusy.

Na co powinniśmy zwracać uwagę przy zakupie:

Wielkość - od pewnego czasu smartfony zaczęły "rosnąć", kiedyś standardowy smartfon posiadał ekran o przekątnej 4 - 4,3 cala, teraz normą stają się ekrany 5 calowe. Są osoby lubiące kompaktowe rozmiary które nie będą przeszkadzać w kieszeni, zaś inni lubią mieć komfort użytkowania dzięki większemu ekranowi. Jak wspomniałem obecnie najbardziej popularne są modele 5 calowe,  jednak pojawiają się coraz większe przekątne i możemy nawet zakupić tzw. phablet z ekran 6 calowym.
Jak dla mnie optymalnym wyborem są telefony o ekranie 4,7-5 cali, jednak sporo też zależy od zagospodarowania miejsca na przednim panelu. Przykład LG G2 mimo 5,2 calowego ekranu jest podobnych rozmiarów co Samsung Galaxy S4 który posiada ekran 5 calowy.



Wyświetlacz- najważniejsze dwie rzeczy to rozdzielczość oraz technologia wykonania, obecnie na rynku najbardziej popularne są trzy rodzaje:

SuperAmoled: wykorzystywany głównie przez Samsunga, ekrany te charakteryzują się niskim poborem prądu, szerokimi kątami widzenia, mocnym odwzorowaniem kolorów oraz mocnym podświetleniem (często podbite barwy).

IPS - jest to jeden z najczęściej stosowanych ekranów, jest tańszy od Amoleda. Trzeba zapamiętać że IPS a IPS potrafi się różnić odwzorowaniem barw, kątami widzenia oraz jasnością. Ekrany te są jak najbardziej OK, w droższych modelach stoją na poziomie SuperLCD.

SuperLCD - zdaniem wielu osób jest to jeden z najlepszych ekranów na rynku, wszystkie parametry stoją na bardzo wysokim poziomie. Główna różnica między nim a Amoledem to naturalne odwzorowanie barw.

Najgorsze są zwykłe ekrany LCD TFT z uwagi na słabe (sprane) kolory, małe kąty widzenia i duży pobór prądu.

Wracając do rozdzielczości jest to jedna z ważniejszych rzeczy, głównie chodzi o wygodę użytkowania oraz ilość treści wyświetlanej na ekranie. 
Akceptowalne rozdzielczości to:
Dla ekranu około 4 cali - 480x800 px

Dla 4,5-4.7 cala - 540x960 px

Dla około 5 cali - 1280x720 px czyli HD

Dla 5+ - 1920x1080p czyli Full HD

Czym rozdzielczość większa tym lepiej dla komfortu jednak niekoniecznie dla wydajności, ekran Full HD sporo więcej obciąża parametry telefonu dlatego telefon może okazać się wolniejszy od modelu z ekranem HD o podobnych parametrach.


Wydajność: aktualnie na rynku możemy zauważyć takie procesory jak: Qualcomm Snapdragon, Mediatek oraz Exynos. Pierwszy jest najbardziej popularny, większość rynku działa pod jego kontrolą, Mediatek to procesor z Chin ale zaczynia się prężnie rozwijać a Exynos jest równie wydajny i pochodzi od Samsunga.

Kupując modele budżetowe spotkamy się z modelami Snapdragon 200 oraz układami mediateka.

Średnia półka to najczęściej Snapdragon 400/410/6xx lub bardziej wydajne układy Mediatek.

Najwyższa półka to Snapdragon w wersji 8xx a także Mediatek 69xx/65xx oraz Exynos.

Kupując telefon budżetowy najczęściej otrzymamy rozdzielczość 480x800, ze średniej półki polecałbym wybrać ekran HD czyli 1280x720, a z najwyższej FHD czyli 1920x1080.

Pamięć ram w wielkości 1 gb wystarcza w zupełności dla smartfonów z najniższej oraz średniej półki, dla modeli lepszych zalecane jest 2gb. Czym więcej pamięci tym szybsza praca urządzenia oraz większy komfort użytkowania.

Bateria: obecnie najsłabsze ogniowo smartfonów, jak dla mnie najmniejsza przyzwoita pojemność to okolice 2000mah dlaczego? Wtedy możemy mieć pewność że smartfon wytrzyma od rana do wieczora, a przy oszczędnym korzystaniu 2/3 dni zależnie od wielkości ekranu i użytkowania. 
Także dla telefonów budżetowych bateria 1800mah+, dla średniej półki 2000mah+ oraz dla wyższej półki cenowej 2500+. Duży wpływ na zużycie baterii ma podświetlenie ekranu, korzystanie z sieci komórkowej lub WiFi oraz granie w gry.


Multimedia: są smartfony które zagrają lepiej i gorzej, to samo tyczy się zdjęć. Nie da się polecić danego producenta którego wszystkie modele stały by na wysokim poziomie multimediów. Jednak warto pamiętać że nie megapiksele decydują o jakości zdjęć!

Jakość wykonania: aktualnie najwięcej telefonów wykonanych jest z tworzywa sztucznego, które podatne jest na zarysowania oraz na wydawanie z siebie trzasków i innych dźwięków. Mamy smartfony wykonane z aluminium (HTC) oraz Szkła hartowanego (Sony), każde ma swoje wady i zalety. Aluminium łatwo jest zarysować a szklane powierzchnie lubią się stłuc przy upadku.Wracając do tworzywa sztucznego możemy rozróżnić lepsze i gorsze, błyszczące klapki lubią rysy zaś te z gumowaną powierzchnią dobrze je maskują. Ważną kwestią jest także spasowanie elementów, są oczywiście telefony wykonane z tworzywa sztucznego które wykonane są bardzo dobrze i nie można im nic zarzucić.

System/aktualizacje: kupując telefon musimy zdecydować który najbardziej przypada nam do gustu Android/Windows czy iOS?Każdy ma swoje plusy i minusy, android jest najbardziej modyfikowalny,posiada dostęp do największej liczy aplikacji ale jest podany na wirusy. Windows jest bardziej stabilny oraz działa lepiej na słabszych urządzenia, jest za to dużo bezpieczniejszy. iOS czyli smartfony Apple są cenione za bardzo dobrze zoptymalizowany system, jednocześnie są one najdroższe.
Aktualizacje... w telefonach z androidem jest to najczęstszy temat, google co pewien czas wypuszcza coraz to nowsze wersje oprogramowania, niestety czas wprowadzania ich do telefonów jest bardzo długi. W windowsie oraz iOS sprawa wygląda lepiej, aktualizacje dość szybko trafiają na telefony a same telefony mogą liczyć na dłuższe wsparcie niż urządzenia działające pod kontrolą zielonego robocika.