android czy windows


Spora liczba osób która interesuje się telefonią czy podpisuje umowę z operatorem sieci ma dylemat mianowicie jaki system operacyjny wybrać? Porównam dwa systemy które są na rynku już od długiego czasu i wybór w różnych przedziałach cenowych jest dość duży ( w Polsce mamy popyt bardziej na smartfony za tzw. złotówkę czyli budżetowe modele oraz te ze średniej półki). Apple ze swoim systemem operacyjnym iOS postanowiłem pominąć ponieważ modele tej firmy są dość drogie.
Każdy producent jak Sony, HTC, Samsung czy LG ma swoją nakładke na system, unikalny wygląd, jedni produkują telefony tylko z systemem android inni tylko z Windows Phone a jeszcze inni tworzą smartfony na obu systemach. Każdy ma swoje wady i zalety, nie stworzono jeszcze smartfona idealnego i chyba nigdy się to nie uda. Mam nadzieje że przyda Wam się takie porównanie i pomoże przy wyborze systemu pod Wasze wymagania.



Nakładki producentów od lewej na górze: HTC, LG, Sony, Samsung.


Dość istotną sprawą jest to że nie cyferki jak 4 rdzeniowy procesor, 2gb ramu są siłą smartfonów (ale wiadomo że czym mocniejsze podzespoły tym lepiej) a dobra optymalizacja systemu i jego funkcjonalność. Jedne systemy są bardziej zasobożerne a inne mniej, dużo osób jest przekonanych że jak będą posiadać telefon z najmocniejszą specyfikacją na rynku to nie będzie miał on prawa się zacinać itd.... błąd... Jak wcześniej wspomniałem optymalizacja oprogramowania oraz nakładka producenta są najczęstszym powodem zacinania się systemu czy nawet niespodziewanych resetów urządzeń.

Aktualnie na rynku smartfonów rządzi jeden system - Android którego właścicielem jest Google. Zaletą tego systemu jest dużo dostępnych aplikacji a to wszystko dzięki licencji open source. Głównymi producentami smartfonów z androidem w Polsce są : Samsung, Sony, LG, HTC. Rynek jednak zacieśnia się bo na jego rynek zaczynają wchodzić mniej znane marki z Chin jak: ZTE, Lenovo, Huawei a także "niby" Polskie produkty jak Overmax, GoClever, Kruger&Matz czy MyPhone a czemu niby? bo są to modele kupowane z Chin i wystawiane na Polski rynek z logiem producenta (o tym napiszę w najbliższym czasie). Wracając do samego systemu z zielonym robotem, jak do tej pory powstał wersje (każda wersja nazwę ma związaną z czymś słodkim) :
- 1.5 Cupcake czyli babeczka
- 1.6 Donut
- 2.0/2.1 Eclair czyli eklerka
- 2.2 Froyo czyli mrożony jogurt
- 2.3 Gingerbrad czyli piernik
- 3.0/3.3 Honeycomb czyli plaster miodu
- 4.0 Ice Cream Sandwich czyli lodowa kanapka
- 4.1/4.3 Jelly Bean czyli żelka fasolka
- 4.4 KitKat nazwa od batonika

Jest to najbardziej modyfikowalny system na rynku ( np. dużo aplikacji launcher które zmieniają prawie całkowicie wygląd całego systemu...), porównując modyfikacje w androidzie można zmieniać całkowicie wygląd, klawiaturę, pulpity główne, skórki, dialery, wgrywać aplikację do obsługi e-maila, przeglądarki internetowe, można modyfikować jeszcze ekran odblokowywania itd. zaś w windows phone można zmienić jedynie tapete, kolor tematu. Wygląd obu systemów jest także zupełnie inny, android posiada pulpity główne na których możemy rozmieścić różne widgety oraz skróty do aplikacji, na dole jest pasek dzięki któremu możemy przejść do menu ( są tam wszystkie aplikacje zainstalowane na naszym telefonie oraz dostęp do ustawień), na górze wyświetla nam się zasięg, poziom baterii, godzina a także informacje np. o nieodebranym połączeniu czy smsie.

Tak wygląda główny pulpit (po lewo) oraz menu (po prawo) czystego androida.



A tak Windows Phone 8.

Widgety (android) vs Kafelki ( Windows)

Jak wcześniej wspomniałem Android posiada Widgety a Windows kafelki. Widgety tak samo jak kafelki możemy rozmieszczać dowolnie jak chcemy ale trzeba pamiętać że android posiada kilka pulpitów a windows tylko 1. Kafelki to głównie skróty do aplikacji a widgety w androidzie mogą pełnić różną role np: wyświetlać godzine, informacje pogodowe, podgląd zdjęć, pokazywać ostatnie maile, pokazywać zadania, kalendarz,smsy, kontakty, panel sterowania od odtwarzacza muzyki, listę zakupów, pasek wyszukiwarki, najnowsze filmy na youtube, zakładki internetowe i wiele innych które można pobrać z marketu google play. Kafelki oczywiście też mają swoje funkcje. jak wyświetlanie zdjęć, zdjęć kontaktów, nieodebranych połączeń i smsów...

Android posiada tzw. pasek powiadomień który jest rozwijany od góry gdzie po rozwinięciu mamy wgląd w ostatnie powiadomienia ( sms, połączenia nieodebrane, zainstalowane aplikacje itp) oraz mamy skróty to włączania/wyłączania: wifi, bluetooth, gps, połączenie danych, zmiana profili, jasność ekranu... zależenie od wersji systemu wygląda on inaczej.

Sklep z aplikacjami:



Windows posiada MarketPlace w którym jest sporo różnych aplikacji ale mniej niż w Androidowym Google Play, trzeba zaznaczyć że aplikację które są darmowe na platformie od google są przeważnie płate w systemie windowsa, wiadomo że są darmowe aplikację ale jest ich znacznie mniej. Przykładowo przy androidzie nie musimy się obawiać jeżeli nie działa nam film bo brak mu kodeków... wchodzimy w google play pobieramy program z odpowiednimi i po problemie, w windows phone nie jest to możliwe.

Wielkim plusem Windowsa jest mniejsze zapotrzebowanie systemu na podzespoły, działa on o wiele sprawniej, szybciej i stabilniej. Przykładowo do płynnego działania systemu windowsowi potrzeba 512mb ram oraz jedno rdzeniowy procesor, android jest bardziej wymagający 2 rdzenie, 768 mb ram a i tak potrafi lekko lagować. To samo tyczy się gier które na windowsie działają płynnie na nie za mocnych podzespołach a android potrzebuje o wiele mocniejszego układu.

Aktualizacje androida są częściej niż w windows i wnoszą o wiele więcej. Najczęstsze zmiany wyglądu, poprawę wydajności, dodanie nowych aplikacji i funkcjonalności. Niestety bolączką głównie systemu android są terminy i dostępność aktualizacji ponieważ nie jest to takie proste, operatorzy dodają swój brand do systemów ( wgrywają dodatkowe aplikacje, modyfikują animacje startu jak i sam wygląd) przez co po wydaniu aktualizacji przez producenta operator musi ją przerobić i udostępnić co wiąże się najczęściej z kilkumiesięcznym lub nawet pół rocznym poślizgiem jej wydania. Najlepiej telefony kupować ze sklepów a nie od operatorów wtedy aktualizacje otrzymujemy w dniu jej wydania.

Dużą wadą androida są luki w zabezpieczeniach, aplikacje mogą pochodzić z niepewnych źródeł a spora ich ilość żąda przy instalacji dostępu do listy kontaktów, wiadomości, maili... Aplikacje nie są sprawdze przez ludzi a jedynie wstępnie i ogólnie przez komputer. Mamy oczywiście programy antywirusowe ale większość ludzi jest do nich sceptycznie nastawiona. Inaczej sprawa wygląda w windows ponieważ nie zainstalujemy aplikacji z innego źródła niż MarketPlace a aplikacje dodawane do sklepu są szczegółowo sprawdzane. Lepiej zabezpieczony jest windows i to nie ulega wątpliwości, lecz aktualnie na wszystko hakerzy znajdą sposób więc i tak trzeba uważać.

Modyfikacje systemów czyli łamanie zabezpieczeń jest możliwe tylko na platformie android, windows jest nie do złamania jak na tą chwile. Root czyli dostęp do uprawnień administratora daje sporo możliwości np. system staje się całkowicie modyfikowalny, można przerabiać jak i tworzyć różne wersje systemu. Daje to możliwość wgrywania nieoficjalnych wersji androida stworzonych przez niezależnych programistów którzy wypuszczają na starsze telefony (które zakończyły aktualizacje np. na wersji 4.0) najnowsze wersje systemów o ile parametry na to pozwalają. Trzeba jednak pamiętać że te czynności mogą skutkować ba w większości przypadków skutkują utratą gwarancji (po wysłaniu do serwisu odmawiają naprawy ze względu na zmodyfikowane oprogramowanie). Zawsze wszystko robimy na własną odpowiedzialność i nieprawidłowe zrootowanie czy wgranie systemu może skutkować trwałym uszkodzeniem telefonu.

Podsumowanie: Aktualny rynek smartfonów jest bardzo duży mamy spory wybór zależnie od ceny czy wymagań tzn. jaka wielkość ekranu, dobry aparat, wydajny do gier... i jakie sobie jeszcze tam wymyślimy. Musimy zastanowić się na czym na dokładnie zależy bo jeżeli lubimy zmieniać co jakiś czas wygląd systemu, wgrywać różne aplikacje, grać w darmowe gry, modyfikować to android będzie odpowiednim wyborem, pamiętajcie jednak że ten system potrzebuje dość dobrej specyfikacji do płynnego działania. Jeżeli jednak cenimy sobie płynność działania, lepiej zoptymalizowany system, lepsze zabezpieczenia przed wirusami kosztem mniejszej liczby aplikacji i mniej modyfikowalnym system to wybierzcie windows.



To była tylko i wyłącznie moja opinia, wszelkie uwagi i poprawki mile widziane :)