Tym razem przetestuje i opiszę dla Was pierwszy model Sony czyli Xperie S. Dwa tygodnie temu szukałem modelu używanego do 500 zł z gwarancją i wybór padł na Ske spośród SGS2, L9, Xperii L. Czemu? to przybliżę Wam poniżej. Cena tego modelu używanego to od 450 zł zależnie od stanu, gwarancji, zawartości kompletu itp.


Zestaw:
W pudełku znajdziemy dość sporo: ładowarkę z wejściem USB, przewód do komunikacji z komputerem, przewód do TV HDMI, Tagi NFC, słuchawki doknałowe (dość dobre) oraz papierki.


Wygląd i wykonanie:
Xperia S to stary flagowiec firmy Sony zaraz po rozstaniu się z firmą Ericsson więc jakość wykonania stoi na wysokim poziomie z dbałością o szczegóły. Na pierwszy rzut oka urządzenie wydaje się "drogie" czyli takie jakie było na początku zaraz po prezentacji czyli 1 kwartał 2012r, pierwszy uwagę przyciąga prześwitujący pasek z oznaczeniami przycisków dotykowych które są zaraz nad nim, podświetla się on na biało. Jest to charakterystyczny element smartfonów od sony wypuszczanych w tym czasie (np. xperia U). Na samym dole znajdziemy plastikową nakładkę z napisem XPERIA, na przodzie zaraz nad ekranem 4,3 cala głośniczek rozmów oraz logo Sony, obok nich czujniki światła, zbliżeniowy oraz oczko przedniego aparatu o rozdzielczości 1,3 mpx. Na lewym boku znalazło się gniazdo komunikacji z komputerem a jednocześnie wejście ładowarki, prawy bok posiada o wiele więcej: od góry port HDMI, poniżej zaraz po środku przyciski głośności a prawie na samym dole dwustopniowy przycisk aparatu. Przycisk blokady oraz wejście słuchawek mini-jack zostało umieszczone na górze bliżej lewej strony, na dole znajdziemy wejście na smyczke. Tył skrywa oczko aparatu 12,1 mpx z diodą doświetlającą, głośnik zewnętrzny, drugi mikrofon przeciwko szumom. Bryła telefonu jest bardzo kanciasta a tylna klapka lekko zaokrąglona i dość śliska. Xperia S dostępna jest w dwóch kolorach na rynku czarnym i białym. Tylna klapka jest zdejmowalna i po niedługim czasie dostaje luzy i zaczyna się ruszać a do tego jest dość podatna na zarysowania, mimo tego nie mamy dostępu do baterii a tylko do wejścia do karty microsim. Wymiary to : 128 x 64 x 10,6 mm a waga wynosi : 144g więc dość dużo, co daje wrażenie że nie trzymamy zabawki w dłoniach.




Specyfikacja i wydajność:

Ekran w Xperii S ma 4,3 cala i wyświetla obraz w jakości HD 1280x720 (342ppi) Reality Display jasność ekranu stoi na wysokim poziomie tak samo jak odwzorowanie barw i ostrość. Kąty widzenia mogłyby być nie co lepsze ale i tak są naprawdę ok, osoby zdecydowane na ten model się nie zawiodą. Czerń jest głęboka ale biel już wpada w szarość, mogę szczerzę powiedzieć że temu ekranowi dużo nie brakuje do IPS. Podczas oglądania filmów czy zdjęć włącza się nam funkcja Bravia Engine która ma za zadanie poprawienie obrazu. W nowszych modelach od Sony spotyka się przyciski ekranowe które zmniejszają prawdziwy rozmiar ekranu w Xperii S zastosowano pod ekranem małe pkt/kropki które pełnią te funkcję dlatego Ska ma "prawdziwe" 4.3 cala (kropki to nie jest dobre rozwiązanie bo dość ciężko w nie odpowiednio trafić by zareagowały, ale to kwestia przyzwyczajenia). Warto dodać że ekran wyświetla prawdziwe HD i nie dopatrzymy się pixeli co ma za to miejsce w ekranach amoled ponieważ tam jeden pixel składa się z 2 sub pixeli a nie jak w Sce z 3 co przekłada się na poszarpane i mniej wyraźne krawędzie.
Sercem Ski jest procesor Snapdragon s3 wykonany w technologii 45nm z taktowaniem na poziomie 1,5ghz oraz grafiką adreno 220 wspierane przez 1 gb pamięci operacyjnej Ram. Takie zestawienie pozwala na płynne działanie systemu i nie dostrzeżemy żadnych opóźnień czy lagów przy przewijaniu puliptów, pogramy w najnowsze gry lecz na średnich detalach ale i tak można spotkać się z klatkowaniem przy mocniejszych produkcjach. Real Racing 3 działa bez najmniejszych problemów ale trzeba pamiętać że ekran HD ma większe zapotrzebowanie na podzespoły niż np. w konkurencyjnym Samsungu S2 ekran o rozdzielczości 480x800 (dlatego S2 jest bardziej wydajny). Piętą Achillesową tego telefonu jest bateria o pojemności tylko 1750 mah co przy ekranie HD i takich podzespołach jest po prostu za słaba, przy umiarkowanym użytkowaniu wytrzyma 1,5 doby zaś przy intensywnym do 12 godzin. Baterie wynagradza nam pamięć wbudowana której jest aż 32 gb ale nie znajdziemy wejścia na karty micro SD, jednak uważam że taka ilość 90% osób wystarczy. Podczas premiery telefon działał pod kontrolą androida w wersji 2.3 gingerbread ale w sierpniu 2013 pojawiła się ostatnia aktualizacja do wersji 4.1.2 jelly bean. Podczas grania w bardziej wymagające tytuły telefon potrafi zrobić się ciepły, tak samo przy dłuższym użytkowaniu za sprawą procesora wykonanego w technologii 45 nm.

Benchmark:

AnTuTu: 12784



NenaMark2: 38.6 fps



Quadrant: 3610



Łączność:
Xperia S została wyposażona w: HSDPA 14,4 Mbit/s, HSUPA 5,76 Mbit/s, Bluetooth w wersji 2.1, Wifi b/g/n, NFC, HDMI, GPS.

Zasięg sieci GSM jest bardzo dobry nie traciłem zasięgu w takich miejscach gdzie inne modele tracą, wifi także działa poprawie a zasięg jest po prostu dobry. Posiada oczywiście możliwość udostępnia internetu, GPS działa bardzo dobrze i telefon szybko łapie fixa.


Nakładka producenta i dodatki:

Sony słynie z bardzo ładnej i funkcjonalnej nakładki, niestety jest ona zasobożerna ale przy dobrej optymalizacji systemu nic nie ma prawa się przycinać. Po aktualizacji do androida 4.1. dostajemy praktycznie tą samą nakładkę co Xperi Z, przy odblokowywaniu ekranu mamy ładną animacje coś jak roleta a odblokowujemy przez przejechanie palcem w góre lub w dół, z ekranu blokady mamy bezpośredni dostęp do muzyki i aparatu.
Ekran blokady.

Po odblokowaniu ukazuje się nam pulpit główny na którym możemy oczywiście ustawić dowolne widgety oraz ikony czy skróty do aplikacji, łącznie mamy do użycia maksymalnie 7 pulpitów. Po przytrzymaniu dłużej palca w wolnym miejscu na pulpicie pokazuje się na dole pasek z opcjami jak: lista widżetów, aplikacje, tapety i motywy których mamy do wyboru 7. Zmieniając motyw zmienia nam się cały układ kolorystyczny z tapetą pulpitów i ekranu blokady. Możemy oczywiście tworzyć folder. Wchodząc w menu wyświetli nam się manu aplikacji gdzie możemy ustawić kolejność alfabetyczną czy aplikacje najcześciej używane, mamy oczywiście menadżer zadań ( w kompilacji 200 trzeba przytrzymać dłużej palec na przycisku Home a w 96 trzeba dwa razy dotknąć). Przy włączeniu menadżera zadań na dole pokaże nam się pasek z mini aplikacjami czyli kalkulator, notatnik, dyktafon i minutnik, możemy z nich korzystać w trakcie wykonywania innych rzeczy. Górny pasek posiada ikonki zmiany profilu, włączania/wyłączania bluetooth, wifi, transfer danych. Aplikacje dodane od Sony:  Centrum Aktualizacji - narzędzie aktualizacyjne, McAfee Security, Office Suite - pakiet biurowy, smart connect - aplikacja dająca możliwość ustawiania np. włączanie się trybu cichego w nocy po podłączeniu ładowarki czy włączenie się odtwarzacza muzyczne po podłączeniu słuchawek, sony select- sklep aplikacji od sony, TimeSpace - urządzenie łączące nasze portale społecznościowe, trackID- identyfikacja utworów, narzędzie do kopii zapasowych, Xperia Link - narzędzie do połączenia przez wifi z innymi urządzeniami. Warto wspomnieć o najlepszej galerii zdjęć na androida czyli o Albumie, zdjęcia są szybko generowane a przez uszczypnięcie możemy regulować wielkość miniaturek. Odtwarzacz muzyczny pełni aplikacja walkman która jest od dawna już znana i uważana za jedną z najlepszych.

Poglądowe zdjęcie więc językiem się nie sugerujcie.


Aparat i wideo:

Xperia S jest modelem jak na Sony i byłego już flagowca przystało robiącym bardzo dobre zdjęcia za sprawą apartu 12,1 mpx z sensorem Exmor S, diodą doświetlającą LED i stabilizacją obrazu, który wykonuję zdjęcia 4000x3000px 4:3 lub 9mpx w 16:9. Do wykonywania zdjęcia służy nam dwustopniowy przycisk spustu migawki, zdjęcia są ostre, zawierają dużo szczegółów, kolory są naturalne. Zdjęcia wykonywane są w trakcie 1,5 sekundy a przy seryjnych czas odstępu wynosi 1 sekundę. Jak na tak już "czasowy" model zdjęcia są na najwyższym poziomie z dużą ilością szczegółów, jednak przy słabszym oświetleniu widoczne jest ziarno czy prześwietlone elementy. Ciekawą funkcją jest aparat panoramiczny z funkcją 3D a dzięki złączu HDMI możemy oglądać ja na naszym telewizorze obsługującym taką technologię. Następną fajną sprawą jest to że możemy wybrać przy jakim uśmiechu telefon ma sam zrobić zdjęcie, mamy do wyboru średni, niewielki i duży uśmiech. Mamy 4 różne możliwości ustawiania ostrości : jeden pkt, automatyczna ostrość wielopunktowa, wykrywanie twarzy i ustawianie ostrości dotykiem. Mamy oczywiście wybór balansu bieli i czułości ISO.
Xperia S nagrywa w rozdzielczości Full HD czyli 1920x1080 px przy 30kl/s. Nagrania są płynne nie ma tzw. pływania ekranu czy gubienia ostrości. W świetle dziennym nagrania są są bardzo ładne i wyraźne ale podczas nagrań przy sztucznym oświetleniu widoczne jest ziarno ale to dolegliwość każdego ze smartfonów.